Karmienie piersią, a rozwój serca u wcześniaków

Mleko matki jest najlepsze dla wcześniaków. Brytyjskie badania (Pediatrics, z Uniwersytetu Oxford) wykazały, że serca wcześniaków, które były karmione piersią były większe od tych karmionych mieszanką. Mleko matki jest w stanie poprawić budowę i czynność serca.

Serca dzieci urodzonych przedwcześnie są często mniejsze od serc noworodków urodzonych o czasie. Mają mniejsze komory, grubsze ściany i zmniejszoną czynność serca. Uważa się, że te zaburzenia występują w ciągu pierwszych kilku miesięcy po urodzeniu. W związku z tym naukowcy z Oxford University chcieli dowiedzieć się, czy karmienie piersią ma wpływ na zmiany w rozwoju serca.

Naukowcy zaprosili 102 dorosłych, którzy uczestniczyli w latach 1982-85 w badaniach, jako wcześniaki, aby sprawdzić wpływ karmienia piersią po porodzie, na rozwój serca w życiu dorosłym. Do badań dobrano również 102 noworodki urodzone o czasie.

Badania wykazały, że podczas gdy dorośli, którzy urodzili się przedwcześnie mieli na początku mniejszą objętość serca i wydolność w porównaniu do osób urodzonych o czasie, spadek nie był tak drastyczny u osób które były karmione wyłącznie mlekiem matki, w porównaniu do tych karmionych mieszankami mlecznymi. Wśród wcześniaków, które były karmione kombinacją mleka ludzkiego i mieszanki, naukowcy odkryli, że osoby, które otrzymywały najwięcej mleka kobiecego miały lepszą budowę i czynność serca jako dorośli.

Ci, którzy byli w dzieciństwie karmieni piersią, obecnie jako dorośli mieli większe komory serca o 10 procent w porównaniu do tych, którzy byli na butelce z mieszanką. Ich serce biło też mocniej.

„Nawet najlepszemu z pokarmów dla niemowląt brakuje niektórych czynników wzrostu, enzymów i przeciwciał, które dostarcza mleko matki rozwijającym się dzieciom”, powiedział dr Adam Lewandowski z Oxford Cardiovascular Clinical Research Facility. „Badania pokazują, że nawet u osób, u których poród przedwczesny nieuchronnie wpływa na ich rozwój, karmienie piersią może być w stanie poprawić rozwój serca”.

Choć naukowcy stwierdzili, że było to pierwsze badanie, które dostarcza dowodów, że karmienie piersią promuje zdrowy rozwój serca, to nie jest to pierwsze, które odkrywa związek między spożyciem mleka matki, a zdrowiem serca. Badania opublikowane w 2014 roku pokazało, że karmienie piersią może chronić dzieci przed przewlekłym stanem zapalnym, który odgrywa ważną rolę w rozwoju chorób serca i problemów metabolicznych w późniejszym okresie życia. Oprócz lepszej pracy serca, badanie to wykazało, że dzieci karmione piersią są mniej narażone na rozwój chorób wątroby w okresie dorastania.

Na podstawie badań, naukowcy stwierdzili, że „promocja mleka kobiecego […] ogranicza późniejsze ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.”

Wielka Brytania ma jeden z najniższych wskaźników karmienia piersią w świecie zachodnim. Liczby pokazują, że choć około 81 procent kobiet rozpoczyna karmienie dzieci od piersi, mniej niż jedna trzecia kontynuuje rekomendowane karmienie przez sześć miesięcy.

Naukowcy szacują, że podwojenie liczby kobiet, które karmią piersią przez okres od 7 do 18 miesięcy może oszczędzić prawie 50 mln funtów rocznie, poprzez zmniejszenie częstości występowania chorób dziecięcych i ograniczenie ryzyka zachorowania na raka piersi u matki.

Wcześniejsze badania naukowców z Brazylii wykazały, że dzieci, które były karmione piersią przez co najmniej 12 miesięcy, mają wyższe IQ i mogłyby zarobić dodatkowe £200.000 w ciągu życia, w porównaniu z młodzieżą karmioną butelką. Dzieci, które były karmione piersią przez rok lub dłużej, zdobyły średnio o cztery punkty IQ więcej, niż te karmione piersią krócej niż miesiąc. Uczestniczyły również w procesie nauczania średnio przez 9 miesięcy dłużej, a także przekładało się to na zarobki większe o 20% w stosunku do średniej krajowej, która w Wielkiej Brytanii oznaczałaby dodatkowe £440 na wynagrodzenie każdego miesiąca.

Viv Bennett, Naczelna Pielęgniarka Brytyjskiego Zdrowia Publicznego (jednostka Departamentu Zdrowia w Wielkiej Brytanii) powiedziała: „Badania te dodaje się do bogactwa dowodów, które pokazuje, że karmienie piersią daje niemowlętom najlepszy start w życiu, a chodzi o cały szereg korzyści również dla matki. Zaleca się, aby wszystkie dzieci, w tym urodzone przedwcześnie, były karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy.”

Nowe wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA Pediatrics.

Źródła:

  • http://www.telegraph.co.uk/
  • Lewandowski A, Lamata P, Francis J, et al. Breast Milk Consumption in Preterm Neonates and Cardiac Shape in Adulthood. Pediatrics. 2016.
  • http://www.medicaldaily.com/
  • http://www.thehealthsite.com/
  • http://www.parentherald.com/