Karmienie piersią, a problemy wychowawcze i rozwój dziecka

Według badań opublikowanych przez PLoS (Public Library of Science), dzieci, które były karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia sprawiają mniej problemów wychowawczych wśród innych uczniów szkół podstawowych.

Badanie przeprowadzone w Republice Południowej Afryki, na grupie ponad 1500 dzieci stwierdziło silny związek pomiędzy długotrwałym karmieniem piersią, a objawami zaburzeń behawioralnych w wieku od 7 do 11 lat. Karmienie dzieci wyłącznie mlekiem matki przez pierwszych sześć miesięcy (900 dzieci) – zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – zmniejszało o 56 procent prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń, w stosunku do karmionych piersią przez okres krótszy niż jeden miesiąc.

„Okres wyłącznego karmienia piersią ma większe znaczenie w wielu obszarach rozwoju, niż dotychczas zdawaliśmy sobie sprawę.”, powiedziała dr Tamsen Rochat z HSRC (Human Science Research Council w Durbanie), główna autorka badania finansowanego przez rząd kanadyjski.

Rochat podkreśliła, że zaburzenia zachowania z dzieciństwa często przekształcają się w problemy społeczne – w tym przemocy i przestępstwa – w późniejszym okresie życia, a także ogólny stan zdrowia i niskie osiągnięcia w nauce.

Badanie wykazało również, że dzieci, które korzystały z dziennej opieki przez okres co najmniej jednego roku miały o 74% większe szanse osiągnięcia wyższych funkcji wykonawczych, umożliwiając im lepsze planowanie, koncentrację i zapamiętywanie instrukcji.

Mózg potrzebuje tych umiejętności do nadawania priorytetów zadaniom, odfiltrowywania tego co rozprasza i do osiągania celów, zauważyli autorzy badania. Małe dzieci, które otrzymywały stymulację tylko w domu miały tylko 36 procent większe szanse na osiągnięcie wysokich funkcji wykonawczych.

W badaniu analizowano także szereg czynników środowiskowych, które mogłyby mieć wpływ na rozwój dziecka. Okazało się, że dzieci były dwa i pół razy bardziej narażone na rozwój problemów behawioralnych, jeżeli ich matki nosiły ślady psychicznych problemów zdrowotnych lub silnego stresu.

Jak podaje the Lancet, równolegle w Pakistanie przeprowadzono inne badanie wśród ubogich dzieci, gdzie naukowcy analizowali wpływ zaangażowania rodziców (opiekunów) w kreatywną i edukacyjną zabawę z dziećmi na ich późniejszy rozwój.

Dorośli zapoznali się ze wskazówkami na temat sposobu skutecznego komunikowania się z dziećmi do 2 r. ż. podczas zabawy, by stymulować rozwój ich zdolności poznawczych, językowych, funkcji motorycznych, a także rozwój emocjonalny.

Kiedy dzieci ukończyły cztery lata, porównano je z rówieśnikami, których rodzice nie uczestniczyli w programie. Zauważono, że dzieci, których rozwój był wspomagany podczas zabaw edukacyjnych miały wyższy iloraz inteligencji, lepiej rozwinięte funkcje wykonawcze (obejmujące m.in. pamięć roboczą, planowanie i rozwiązywanie problemów) oraz wykazywały więcej zachowań prospołecznych.

„Badania te pokazują, że rodzice mogą zwiększyć szanse swoich dzieci na lepszy rozwój poznawczy i społeczny poprzez karmienie piersią oraz zabawy edukacyjne” – komentuje dr Peter A. Singer z kanadyjskiej organizacji Grand Challenges Canada, która ufundowała oba badania.

Źródła:
http://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1002044
http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Mleko-matki-wplywa-na-zachowanie-i-rozwoj-dzieci,163220,8.html
http://www.thehindu.com/sci-tech/science/breastfeeding-linked-to-better-childhood-behaviour-study/article8759852.ece
http://www.ndtv.com/
http://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(16)30100-0/abstract