Istnieją sytuacje, kiedy mleko matki dla dziecka jest niewskazane. Ale takich sytuacji jest bardzo mało.
Bezwzględne przeciwwskazania do karmienia piersią ze strony dziecka to: galaktozemia, choroba syropu klonowego i wrodzona nietolerancja laktozy z laktozurią.
Galaktozemia jest wrodzonym zaburzeniem metabolizmu, uniemożliwiającym przekształcenie galaktozy w glukozę. Dochodzi do gromadzenia się galaktozy i jej metabolitów w narządach wewnętrznych doprowadzając do ich uszkodzenia. Konieczne jest wtedy podanie noworodkowi preparatów mlekozastępczych nie zawierających galaktozy. Chorobę rozpoznaje się w ciągu pierwszych dni życia. Objawy to: wymioty, biegunka, pogorszenie stanu ogólnego, powiększenie wątroby i śledziony, żółtaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie leczona prowadzi do śmierci.
Choroba syropu klonowego jest wrodzonym zaburzeniem przemiany metabolizmu leucyny, izoleucyny i waliny. Przyczyną choroby jest niedobór lub brak aktywności kilku enzymów. Następuje gromadzenie się α-ketokwasów, jak i leucyny, izoleucyny i waliny we krwi, w płynie mózgowo-rdzeniowym i moczu, a to z kolei wywołuje objawy chorobowe. Mocz chorego ma zapach syropu klonowego lub przypalonego cukru. Chorobę rozpoznaje się w przeciągu pierwszych dni życia dziecka. Nie leczona prowadzi do śmierci. Leczenie polega na podaży preparatów mlekozastępczych gdzie białka są zastąpione mieszanką aminokwasów niezawierającą leucyny, izoleucyny i waliny.
Wrodzona nietolerancja laktozy jest zaburzeniem, wrodzonym, niezwykle rzadkim, powodowanym niedostatecznym trawieniem laktozy, dwucukru obecnego w mleku matki, wskutek zbyt małej aktywności laktazy, bądź jej braku. Objawy to: biegunki, nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych, wzdęć i skurczowych bólów brzucha oraz laktoza w moczu. W schorzeniu tym nie należy spożywać mleka ani produktów żywnościowych (i leków) zawierających laktozę.
Poza powyższymi chorobami dziecka, są również czasowe utrudnienia w karmieniu piersią. Będą do nich należały:
- niestabilny stan kliniczny dziecka i niewydolność oddechowa (np. podczas sepsy)
- rozszczep wargi i podniebienia (czasami utrudnienie może być trwałe, bez możliwości karmienia piersią, jedynie mlekiem odciągniętym lub od innej matki)
- wrodzone zespoły genetyczne (Downa, Edwardsa)
- wcześniactwo i mała oraz bardzo mała urodzeniowa masa ciała
- wady sinicze serca
- żółtaczka u noworodka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią z wyjątkiem bardzo nasilonej hiperbilirubinemii, która może wymagać przerwania karmienia piersią na krótki czas
Źródło:
„Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców…”, M.Nehring-Gugulska, M.Żukowska-Rubik, A.Pietkiewicz
„Sztuka karmienia piersią”, Hannah Lothrop
http://www.mp.pl/artykuly/27395,karmienie-piersia-i-mlekiem-kobiecymaktualne-2005-stanowisko-american-academy-of-pediatrics