Wiele kobiet po porodzie jest często zainteresowana, żeby stracić swoją ciążową wagę jak najszybciej. Ale ważne jest, aby robić to we właściwy sposób, z zachowaniem zdrowia i bezpieczeństwa zarówno dla matki jak i dla dziecka.
„Noszenie dziecka przez dziewięć miesięcy – sam ten proces jest wyczerpujący dla ciała”, mówi dr Carrie Jaworski, kierowniczka podstawowej opieki w medycynie sportowej NorthShore University HealthSystem, Evanston, w stanie Illinois. „Nie można przesadzać z ćwiczeniami, ponieważ naraża to matkę na urazy. Ćwiczenie za dużo i o wiele za szybko niesie poważne zagrożenie dla kobiet, które miały wszelkiego rodzaju komplikacje podczas ciąży lub porodu”, dodaje.
Zamiast tego, nowe mamy powinni skupić się na wykonywaniu ćwiczeń zmniejszających stres i zwiększających poziom energii. „Jeśli ćwiczysz ponad miarę, doprowadzasz do tego, że pracujesz przeciwko tym wszystkim pozytywnym efektom, jakie ćwiczenia fizyczne mogą dać”, Jaworski dodaje.
Chociaż aktywność jest ważna dla młodych matek, które chcą schudnąć, realizowanie planu ćwiczeń może wydawać się niemożliwe, gdy jest się ciągle przemęczonym. „Dla matek, ćwiczenia mają ogromne znaczenie”, mówi Tami Conway, właścicielka klubu fitness Dailey Method w Chicago i matka trojga dzieci. „Kiedy jesteś zmęczony, ćwiczenia dodadzą ci więcej energii.”
Conway stwierdziła, że bycie aktywnym przed i podczas jej ciąży pomogło jej szybko stracić na wadze po porodzie. „Gdy jesteś w ciąży, czujesz jak grawitacja ciągnie cię w dół”, mówi Conway. „A po porodzie wszystko wróciło do normy. Ciężko pracowałam na to – brałam trzy lekcje ćwiczeń w tygodniu”.
Jaworski potwierdza: „Jeśli wejdziesz w ciążę już ćwicząc swoje ciało, dużo szybciej schudniesz.”
Ćwiczenia to nie jedyna metoda utraty wagi po ciąży. Badania wykazały, że karmienie piersią spala setki kalorii dziennie – prawdziwe dobrodziejstwo dla matek karmiących. Jaworski, która karmiła piersią zarówno pierwsze jak i drugie dziecko, nazywa to „naturalnym wspomaganiem w zakresie utraty wagi.”
„Jeśli kobieta niedawno urodziła dziecko, i karmi je piersią, to faktycznie spala większą ilości kalorii do produkcji mleka z piersi”, wyjaśnia.
Jaworski zauważa, że sen – jakkolwiek iluzoryczny, gdy jest się mamą noworodka – również jest kluczowym elementem odzyskania formy sprzed ciąży. „Wszystkim nam matkom mówi się, że powinnyśmy się wysypiać”, mówi. „Brak snu zmienia poziomy hormonów i utrudnia odchudzanie”.
Oczywiście kluczowym elementem do każdej inicjatywy odchudzania jest żywienie. Aleks Kadzielawski, certyfikowany trener odnowy biologicznej w Chicago, poleca dobrze zbilansowaną dietę dla nowych matek, z dużą ilością białka oraz świeżych owoców i warzyw.
„Nie chciałabym sugerować ścisłej diety, ponieważ faktycznie zakłóca ona produkcję mleka świeżo upieczonym matkom, które karmią piersią” – zauważa. Ale utrata masy ciała może być wspierana przez sposób żywienia jaki prowadzimy w ciągu dnia. Kadzielawski zaleca skupienie się na przekąskach. „Należy jeść często, kilka razy dziennie, aby utrzymać pobudzenie metabolizmu. Zjadać większy posiłek w pierwszej połowie dnia, a ostatni od dwóch do trzech godzin przed snem”.
Według Jaworski nadmierne wykonywanie ćwiczeń i szybka utrata masy ciała może być czynnikiem ryzyka. Zbyt szybka i zbyt duża utraty wagi może mieć wpływ na zdolność do utrzymania zapasu mleka. Ponadto, może utrudnić powrót do regularnych cykli miesiączkowych. Dla kobiet, które chciałyby powtórnie zajść w ciążę może stanowić to dodatkowe utrudnienie.
Nowe mamy mogą oczekiwać, że stracą dużo wagi niedługo po porodzie ale muszą walczyć, aby dotrzeć do ustalonej mety. „Po pierwszym miesiącu, wszelkie płyny, które zwiększyły masę podczas ciąży wrócą do równowagi, a dojdzie do tego również masa noworodka”, Jaworksi mówi. „Ale mam wrażenie, że to ostatnie 5 kilogramów powoduje największą frustrację. Realistycznie, należy spodziewać się utraty do kilograma tygodniowo, jeśli robimy to w zdrowy sposób.”
Należy spodziewać się wspomnianej frustracji, jednakże matkom, które nadmiernie przybrały na wadze Jaworski sugeruje szukanie pomocy u lekarzy. „Możliwe jest wystąpienie endokrynologicznych nieprawidłowości, który pojawiły się podczas ciąży, a mogą mieć wpływ na zdolność do schudnięcia”, powiedziała.
Ostatecznie, kluczowe jest ustalenie realistycznych celów. Nie można być zbyt twardym dla siebie i dokonywać wyborów przemyślanych i zdrowych zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka.
„Tak długo, jak jesteś zdrowy, waga sama spadnie; właśnie tak będzie”, podsumowuje Kadzielawski.
Źródło:
http://www.qconline.com/life/getting-your-body-back-after-baby/article_77867e4c-596a-53f2-a4cf-1c6e8718b8b5.html