Pierwszy tydzień sierpnia na świecie jest obchodzony jako Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią. W światowych konferencjach o karmieniu piersią biorą udział promotorzy karmienia piersią, doradcy i konsultanci, lekarze, położne, liderzy LLL i decydenci od spraw laktacji.
Niedawno na Nigeryjskim portalu The Nation pojawił się taki oto artykuł:
Matki karmiące piersią, które wdrożyły styl wyłącznego karmienia piersią swoich dzieci przynajmniej w pierwszych 6 miesiącach swojego życia, mają szansę na uchronienie się przed rakiem piersi i rakiem macicy.
Wiadomość ta została udostępniona przez biuro terenowe UNICEF w Kaduna.
Przemawiając na konferencji prasowej, dla uczczenia Światowego Tygodnia karmienia piersią, szef biura terenowego UNICEF w Kaduna – Utpal Moitra powiedział, że karmienie piersią w przeciągu 30 minut od porodu w jednakowym stopniu pomaga uchronić matki przed śmiercią.
Dodał, że tegoroczny Światowy Tydzień Karmienia Piersią był ukierunkowany na budowanie świadomości na temat relacji między karmieniem piersią niemowląt i małych dzieci, jako kluczowy element do celów zrównoważonego rozwoju.
Według Utpala rozpoczęcie karmienia piersią w ciągu 30 minut po urodzeniu chroni matkę przed ryzykiem krwotoku poporodowego, a wyłączne karmienie piersią na żądanie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia bez podawania wody, ani żadnych innych środków spożywczych, pozwala dziecku rozpocząć zdrową ścieżkę w życiu – dostarczania wszystkich składników odżywczych, które dziecko potrzebuje do optymalnego wzrostu i rozwoju.
„Podawanie siary służy dziecku jako pierwsza bariera przeciw wielu chorobom, na które matka jest narażona, a kontynuując karmienie piersią do dwóch lat i suplementacja odpowiednim pożywieniem wspiera zdrowie psychospołeczne oraz rozwój poznawczy” – wyjaśnił Utpala.
June Gwani, Nutrition Officer w Kaduna, dodała, że wbrew ogólnym przekonaniom matki (…) cała woda, którą dziecko potrzebuje w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia znajduje się w mleku matki. Jak podaje, mleko matki zawiera 85% wody, więc nie ma obawy o jej niedobór w diecie. Stwierdziła również, że karmienie piersią w równym stopniu chroni matki karmiące przed rakiem macicy i piersi, jak i pomaga macicy powrócić do stanu przed porodem.
W swojej prezentacji pt.: „Karmienie piersią. Klucz do zrównoważonego rozwoju” oraz nawiązanie do bieżącej sytuacji i wyzwań związanych z niedożywieniem w regionie biura terenowego UNICEF w Kaduna” dr Florence Oni, Nutricion Specialist biura terenowego UNICEF w Kaduna, zaznaczyła, że w kwestii karmienia piersią północna Nigeria została daleko w tyle, co doprowadziło do wysokiego wskaźnika niedożywienia w regionie.
Źródło:
Exclusive breastfeeding prevents cancer, maternal death – UNICEF