3-7 września w Londynie odbył się Międzynarodowy Kongres Europejskiego Towarzystwa Oddechowego. 4 września zostało zaprezentowane badanie, według którego karmienie piersią może chronić niemowlęta przed objawami choroby ze strony układu oddechowego, jeśli mają one profil genetyczny, powiązany z ryzykiem wystąpienia astmy.
„Nasze badanie jest pierwszym, które pokazuje, że karmienie piersią może modyfikować działanie związanych z astmą genetycznych profili na dolegliwości układu oddechowego w pierwszym roku życia,” powiedziała Dr Olga Gorlanova z Uniwersytetu Dziecięcego Szpitala Bazylea (UKBB) i Uniwersytetu Bazylea w Szwajcarii.
Najnowsze badanie wykazało, że u dzieci, które posiadały warianty genetyczne na chromosomie 17q21 (powiązanym z ryzykiem astmy) stwierdzono zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia świszczącego oddechu, przy jednoczesnym wystąpieniu niektórych czynników środowiskowych.
Czynniki środowiskowe mogą modyfikować poszczególne rodzaje ryzyka genetycznego. Przeprowadzone badanie miało na celu sprawdzenie, czy jest to prawdą również w odniesieniu do karmienia piersią i jego wpływu na konkretne geny związane z astmą.
Badanie objęło 368 niemowląt z kohorty Bazylea-Bern Infant Development Lung, ze Szwajcarii. W badaniu naukowcy zebrali dane na temat występowania i siły objawów ze strony układu oddechowego, statusu karmienia piersią i genotypowaniu.
Zgodnie z ustaleniami z przeprowadzonych badań, wśród niemowląt karmionych piersią, u dzieci posiadających genotyp predysponujący do wystąpienia astmy, ryzyko objawów oddechowych spadło o 27%.
„Wraz z rozwojem badań w tej dziedzinie, jesteśmy w stanie zrozumieć coraz więcej na temat interakcji gen-środowisko w rozwoju astmy. Nasze badanie rzuca światło na to, jak ta interakcja może być zmodyfikowana poprzez karmienie piersią. Jest to pierwszy raz, kiedy byliśmy w stanie pokazać, że naturalny sposób karmienia niemowląt wpływa na warianty genetyczne zlokalizowane na chromosomie 17q21, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów oddechowych w pierwszym roku życia dziecka. Wyniki naszych badań muszą się jeszcze potwierdzić dla innej kohorty.”, powiedziała dr Gorlanova.
Źródło:
http://www.medicaldaily.com/embargo-3-sep-2016-1900-et-breastfeeding-can-protect-asthma-genes-effect-396909
http://www.techtimes.com/articles/176353/20160905/infants-predisposed-to-asthma-may-find-protection-from-respiratory-symptoms-in-breastfeeding.htm
http://www.ctvnews.ca/health/breastfeeding-could-cut-risk-of-some-asthma-symptoms-study-1.3060292
http://www.rynekaptek.pl/farmakologia/karmienie-piersia-obniza-ryzyko-astmy-u-dzieci-z-predyspozycja-do-niej,15810.html