Dzieci urodzone przez kobiety otyłe mają średnio znacznie wyższą wagę urodzeniową niż w przypadku zdrowych kobiet z prawidłową masą ciała, co według badaczy umieszcza je w grupie wyższego ryzyka otyłości w dzieciństwie i dorosłym życiu.
Patrząc na możliwość ochronnego działania matczynego mleka na wagę dzieci, Klinika Pediatrii na Uniwersytecie w Granadzie, w Hiszpanii, przyjrzała się rozwojowi dzieci 175 matek (otyłych i o prawidłowej wadze) w okresie dwóch pierwszych lat życia.
Uczestniczki zostały podzielone na trzy grupy, w zależności od jedzenia jakie ich dzieci dostawały w 3. miesiącu życia – tylko mleko matki, tylko mleczna formuła i sposobem mieszanym.
Korzystając z kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) , dzieci zostały następnie ocenione w 3, 6, 12, 18 i 24 miesiącu życia.
Zespół odkrył, że noworodki matek otyłych, które były karmione wyłącznie mlekiem matki miały mniejszą masę ciała w badaniach w wieku 6 miesięcy, kiedy porównywano je z tymi karmionymi mlekiem w proszku, przeznaczonym dla niemowląt, które nie mogą być karmione piersią.
Ponadto, masa ciała niemowląt matek otyłych karmionych piersią odpowiadała wskaźnikowi BMI, charakterystycznemu dla ich wieku i wzrostu i była niższa niż dzieci matek o prawidłowej wadze, karmionych piersią i tych karmionych mieszanką mleczną.
Zespół odkrył również, że choć różnice w 6. miesiącu życia były znaczące, uległy one zatarciu po dwóch latach, co badacze uznali za potwierdzenie poprawy i „przestawienia się na prawidłowy tor” rozwoju dzieci karmionych piersią, których matki cierpiały na otyłość.
Naukowcy tłumaczyli, że wyniki sugerują również istnienie mechanizmu obronnego w mleku matki , który pojawia się w celu ochrony przed ewentualnym negatywnym wpływem otyłości matki i może poprawić stan zdrowia dziecka, które doświadczyło matczynych zmian metabolicznych w łonie matki.
Źródło: http://www.thesundaily.my/news/2042552