Pierwszy miesiąc po urodzeniu dziecka może być daleki od sielanki. Mamusie mogą odczuwać wiele złożonych emocji.
Po 9 miesiącach oczekiwań są wyczerpane i fizycznie w nie najlepszej formie. Nowe badania pokazują, że więcej niż dwie z trzech matek w Wielkiej Brytanii doświadczyło jakiejś formy negatywnego uczucia w pierwszym miesiącu po przybyciu ich nowego dziecka. Prawie połowa stwierdziła, że czuła się samotnie, 41% uważa, że straciły swoją tożsamość, a 20% stwierdziło, że czuły „opuszczenie”. Izolacja jest prawdziwym problemem dla wielu nowych matek. Przeważnie zostawiały swoją pracę/firmę i mogły nie być w stanie zobaczyć swoich przyjaciół; utknęły w domu w tych pierwszych tygodniach. Jest to ogromna zmiana, od dynamicznej pracy i/lub życia społecznego – nagle sama w domu i z nowym dzieckiem do zaopiekowanie się.
Najlepsze karmienie piersią?
Podczas gdy większość kobiet – 80 procent – chce karmić piersią, wiele walczy z powodu bólu, infekcji i ubogiej produkcji mleka. Wiele kobiet nie dostaje wsparcia, którego potrzebują w karmieniu piersią. Tak wiele zaprzestaje karmienia przed ósmym tygodniem życia dziecka, dużo wcześniej niż by tego chciały, co z kolei wiąże się z odczuwaniem cierpienia. Wsparcie oznacza, że wiele kobiet może z powodzeniem karmić piersią, ale często takiego wsparcia nie otrzymują. W rezultacie, kończą z odczuciem porażki.
Depresja poporodowa
Około jedna na 10 kobiet doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym w czasie ciąży lub po porodzie, a ponad połowa nowych matek stwierdziła, że nie były przygotowane na wpływ rodzicielstwa. Taka sytuacja jest naprawdę trudna dla nowych matek. Wiele przyznało się, że martwi się o swoje zdrowie psychiczne, czuje się wyizolowaną, jest w dole lub odczuwa lęk.
To trudne dla przyszłych mam rozpoznać czy to, co czują jest normalną częścią urodzeniu dziecka, czy też potrzebne jest, aby porozmawiać z kimś na ten temat. Jeśli te uczucia zaczynają ingerować w codzienne życie, to naprawdę ważne jest, żeby mamusie mogły z kimś porozmawiać – tym kimś może być przyjaciel, członek rodziny, pielęgniarka lub lekarz rodzinny. Często mamusie nie szukają potrzebnej im pomocy, martwiąc się tym, co ludzie mogą o nich pomyśleć. Wiele matek nie śmie przyznać, że z czymś walczą. Mogą czuć się strasznie, mogą czuć się niespełnione jako matki, ale nie chcą mówić o tym otwarcie, martwiąc się, że ich dziecko może zostać zabrane. Z tego powodu nie korzystają z pomocy, której potrzebują, aż do osiągnięcia punktu krytycznego.
Grupa wsparcia
Terapeuci doradzają nowym mamusiom, aby przyszły do grup np. szkół rodzenia aby spotkać inne matki na tym samym etapie i porozmawiały o wyzwaniach stojących przed nimi. Niestety dla niektórych, to nie jest takie proste jak się wydaje. Dla kobiet, które naprawdę walczą i mogą mieć problemy ze zdrowiem psychicznym, zwrócenie się do niektórych grup może być bardzo trudne – uważają, że wszystkie inne mamusie wyglądają jakby pięknie radziły sobie i to może być prawdziwym wyzwaniem.
Około połowa matek w Wielkiej Brytanii badanych przez firmę Bepanthen odczuwa do 2 miesięcy po porodzie potrzebę powrotu do kondycji sprzed ciąży. Prawie jedna na 10 odczuwa presję, aby być sprawną fizycznie, w ciągu zaledwie kilku dni po urodzeniu dziecka. Wiele kobiet oczekuje, że będą się czuły jak przed ciążą dość szybko i jest im źle, że tak nie jest. Porównują się do innych kobiet, być może nie zdając sobie sprawy, jak wiele z tych kobiet może czuć dokładnie to samo wewnątrz, a macierzyństwo jest tak samo trudne. Być może, gdyby ludzie byli nieco bardziej otwarci na temat wyzwań, mamusie przestałyby czuć się jakby one były jedynymi, które czują się w ten sposób.
Pomoc jest w zasięgu ręki
Zestresowane mamusie powinny być pewne, że otrzymują tak dużo wsparcia jak to możliwe, przede wszystkim ze strony rodziny i przyjaciół. W rzeczywistości badania wykazały, że ponad jedna trzecia nowych matek docenia pomoc rodziny i przyjaciół. Bądźcie realistkami odnośnie tego, czego się spodziewać w tym okresie, który terapeuci nazywają czasem regulacji i okresem inwestycji. To bardzo trudny czas i wszystko może wydawać się czasochłonne, ale bądź otwarta na to jak go odbierasz i pamiętaj, że nie ma nic złego w prośbie o pomoc.
Źródło:
http://www.dailyrecord.co.uk/lifestyle/family-kids/baby-blues-beyond-having-baby-9170560