- Od zarania dziejów spanie z dzieckiem było normalnym zachowaniem. Zniechęcanie do tego typu praktyk rozpowszechniło się w XIX w.
- Na początku XX w. w Anglii eksperci, pragnąc oduczyć matki dzielenia łóżka z niemowlęciem, rozdawali im pudełka po bananach, które miały służyć za kołyskę! Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na ryzyko zgniecenia dziecka – rzekomo jedną z częstszych przyczyn śmierci niemowlęcia. Brak jednak badań potwierdzających tę tezę.
- Badania potwierdzają, że rozdzielenie niemowlęcia od matki zwiększa możliwość wystąpienia hipotermii niemowlęcej oraz zakłóca antykoncepcyjne działanie nocnego karmienia, które jest niezbędne by zatrzymać owulację po porodzie.
- Statystyki pokazują, że w dzisiejszych czasach w większości ludzkich domostw niemowlęta śpią ze swoimi matkami. Wynika to często z braku osobnego pokoju lub łóżka dla każdego członka rodziny. W Azji takie zachowanie wynika z tradycji i jest to typowe w Japonia, czy Chinach.
- W niektórych rozwiniętych krajach (Wielka Brytania, USA) próbuje się zakazać spania z dzieckiem. Prawdopodobnie wynika to z obawy przed SIDS, czyli nagłej śmierci niemowląt, do której dochodzi z niewyjaśnionych przyczyn. Brak jednak dowodów wiążących dzielenie łóżka z SIDS.
- W Japonii, gdzie wspólne spanie to powszechny zwyczaj, SIDS występuje rzadziej niż na zachodzie.
- Badania Blaire P.S. opublikowane w British Medical Journal w 1999 r. wskazują, żeumieszczanie dziecka w drugim pokoju zwiększa ryzyko SIDS, ale wciąż nie wprowadzono jeszcze zakazu oddzielnych sypialni.
- Władze w Anglii chcą wprowadzić ogólny zakaz współspania, argumentując to niebezpieczeństwem wynikającym ze spania, gdy którykolwiek z rodziców pali, bierze narkotyki, upija się i jeżeli matka nie karmi piersią.
- Po serii kampani w latach 1986 – 1998 zachęcających rodziców by kładli niemowlęta na pleckach – liczba przypadków SIDS drastycznie zmalała.
- Układanie niemowląt na brzuchu może doprowadzić do nagłej śmierci poprzez uduszenie, natomiast SIDS, przez wątpliwą diagnozę, zalicza się do śmierci z niewyjaśnionych przyczyn.
- Badania wideo pokazujące zachowania matek i niemowląt podczas snu przeprowadzone przez prof. Helen Ball z 2008r.: matki które karmią, a ich dziecko śpi na ograniczonej z trzech stron dostawce do łóżka, przez sen obracają się, głaszczą i tulą do snu niemowlę, które zaczyna się budzić. Kiedy dziecko śpi w osobnym łóżeczku, matka nie może tego zauważyć. Kultura zachodu dyktuje nam, by ignorować dziecko nawet wtedy kiedy płacze.
- Chiny – kraj w którym tradycja nakazuje by reagować na jego potrzeby. W niektórych rejonach nakłada się dzieciom bransoletki z dzwoneczkiem, by nawet najdelikatniejszy ruch obudził matkę lub niańkę. Przypadki SIDS w kulturze chińskiej są rzadsze niż w kulturze brytyjskiej, nawet w przypadku Chińczyków zamieszkujących w innych krajach. Np. wśród chińczyków zamieszkującycj w Wielkiej Brytanii SIDS ma niższy odsetek. Podobnie jest w przypadku innych mniejszości rodem z Azji.
- Prof. Jim McKenna z Uniwersytetu Notre Dame twierdzi, że większość rodziców wcześniej, czy później sypia ze swoimi pociechami, dlatego że mamy w pamięci przyjemność, jaką dawało przytulanie się do rodziców. Jeżeli zakaz współspania zostanie wprowadzony to rodzice będą go ignorować, ponieważ jest to instynktowna metoda utulania dzieci do snu. Twierdzi, że będą z tego powodu czuli się winni, ale i tak będą to robić w sekrecie. Przy wspólnym spaniu karmienie piersią okazuje się bardziej wydajne. Poza tym, rezygnacja ze wspólnego spania może podwoić ryzyko śmierci z powodu SIDS. (American Journal of Physical Anthropology, 2007)
Na podstawie: „Wyrzucanie dziecka z łóżka” z książki Gabrielle Palmer Polityka karmienia piersią