Po zajściu w ciążę, jest bardzo ważne, aby zachować szczególną ostrożność o swoje zdrowie, by mieć pewność, że również dziecko będzie zdrowe. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest wyeliminowanie złych nawyków. Jeśli jesteś palaczem, rzuć palenie. Jeśli masz zwyczaj picia alkoholu, pożegnaj się z nim. I lepiej się trzymać z dala od kawy również. Chociaż poranna kawa wydaje się nieszkodliwa, wiąże się z pewnym ryzykiem, zwłaszcza, gdy jesteś w ciąży. Będziesz zaskoczona tym faktem, że nadmierne ilości kawy mogą zwiększyć szanse na poronienie. Jest to lek moczopędny. Pobudza matkę i płód, przyspiesza bicie serca i ciśnienie tętnicze. A to nie jest wskazane w czasie ciąży.
Kofeina może również odwodnić, kiedy oddajesz mocz częściej podczas spożywania kawy. Kofeina w czasie ciąży nie jest bezpieczna dla zdrowia dziecka. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie. Nawet po porodzie, jest lepiej, aby zmniejszyć spożycie kofeiny do fazy kiedy zakończysz karmienie piersią. Organizm dziecka nie potrafi metabolizować kofeiny w tak młodym wieku i dlatego mamy karmiące piersią powinny unikać kofeiny. Unikaj żywności, takich jak: czarna herbata, mrożona herbata, napoje niskoalkoholowe, ciemna czekolada i napoje gazowane.
Kofeina w czasie ciąży wpływa na
- Wagę dziecka: kofeina w czasie pierwszego trymestru ciąży jest oczywiście szkodliwa dla dziecka. Badania sugerują, że waga dziecka może się zmniejszyć ze względu na spożywanie kawy każdego dnia w czasie ciąży.
- Czas trwania ciąży: kofeina wydłuża czas trwania ciąży. Oznacza to, że okres ciąży wydaje się być dłuższy, jeśli jesteś uzależniona od kawy.
- Pewne problemy: badania sugerują, że kofeina może stworzyć pewne długotrwałe problemy zdrowotne dla dziecka. Jeśli więc dbasz o zdrowie dziecka, obniż spożycie kawy jak najszybciej.
- Sen: Kawa może kolidować ze snem, powodować niepokój, a brak snu również może mieć wpływ na zdrowie.
- Poziom żelaza: nadmierne spożycie kofeiny może również zaburzać wchłanianie żelaza w organizmie. Jeśli jesteś w ciąży, upewnij się, że Twój organizm prawidłowo wchłania żelazo.
- Ciśnienie krwi: Kawa przyspiesza tętno oraz ciśnienie krwi. Gdy jesteś w ciąży, nie jest wskazane, aby pobudzać swój system tak bardzo.
Nawodnienie: jest rzeczą oczywistą, że zbyt dużo kofeiny podczas ciąży odwadnia organizm.[Długoterminowe badania wpływu kofeiny na odwodnienie organizmu nie wykazały, aby kofeina wpływała na odwodnienie – przyp. autora]
Źródło: