Podsumowanie badań nad mlekiem ludzkim według PAP 2015 r.

W zeszłym roku PAP (czerwiec 2015) opublikował wyniki badań, które podają, że mleko kobiece chroni przed białaczką dziecięcą (JAMA Pediatrics). Badacze z Uniwersytetu Hajfy w Izraelu ustalili, że ryzyko nowotworu było o 19 proc. niższe u dzieci karmionych piersią przez pół roku lub dłużej w porównaniu z dziećmi, które w ogóle nie były karmione piersią lub były karmione przez czas krótszy niż sześć miesięcy.

Kolejne badania podkreślające znaczenie karmienia naturalnego (PAP, październik 2015):

Badania przeprowadzone przez naukowców z Brigham and Women’s Hospital opublikowane na łamach „Mucosal Immunology”, wykazały, że mleko zawiera biocząsteczki SPM, które pomagają:

  • zwalczać infekcje i stany zapalne,
  • goić rany oraz
  • łagodzić ból.

Niektóre z biocząsteczek SPM wykryto wcześniej w ludzkich narządach i tkankach, natomiast wszystkie znajdują się tylko w mleku ludzkim.

Dalsze badania wykazały, że poziom SPM w mleku jest:

  • znacznie niższy w przypadku wystąpienia u kobiety karmiącej zapalenia piersi,
  • zupełnie brak go w mleku krowim czy mleku modyfikowanym dla dzieci.

PAP (listopad 2015) podaje, na podstawie „Annals of Oncology”, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na najbardziej agresywnego raka piersi, niewrażliwego na działanie żeńskich hormonów płciowych – wynika z meta-analizy. Naukowcy z Washington University w St. Louis we współpracy z badaczami z innych ośrodków naukowych w USA oraz z Norwegii, Szwecji i Finlandii przeanalizowali wyniki 27 badań dotyczących związku między karmieniem piersią a ryzykiem zachorowania na różne podtypy raka piersi. W badaniach tych udział wzięło blisko 37 tys. pacjentek z rakiem sutka.

Okazało się, że kobiety, które kiedykolwiek karmiły piersią miały o 20 proc. niższe ryzyko zachorowania na raka piersi potrójnie negatywnego (bez receptorów dla estrogenu, progesteronu i nadprodukcji Her2), w porównaniu z paniami, które nigdy nie karmiły piersią. Ryzyko zachorowania na raka niewrażliwego na hormony (tj. bez receptorów dla estrogenu i dla progesteronu) było niższe o 10 proc. u kobiet karmiących piersią w przeszłości.

Analiza nie wykazała natomiast, by karmienie piersią istotnie obniżało ryzyko zachorowania na raka sutka wrażliwego na hormony.