Karmienie piersią zmniejsza szansę zachorowania na zawał serca i udar mózgu

Karmienie piersią ma wiele korzyści zdrowotnych zarówno dla mamy karmiącej jak i jej dziecka. Ostatnie badania opublikowane na JAHA (Journal of the American Heart Association) udowadniają kolejne korzyści dla kobiet. Są nimi: ochrona przed zawałem i udarem.

Choroby te – a więc zawał serca i udar mózgu – są obecnie najczęstszymi przyczynami zgonów w krajach wysoko rozwiniętych, ale także w Polsce. Mniejsza zachorowalność odnotowana jest u kobiet, które karmiły piersią, nawet wiele lat po zakończeniu laktacji.

Długotrwały wpływ karmienia piersią na zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych pozostawał niewyjaśniony. Teraz okazuje się, że związek taki istnieje i jest on naprawdę znaczący – piszą autorzy pracy.

Badane były kobiety z Chin (około 300 tys. osób) , w średnim wieku około 51 lat. Badanie trwało 8 lat. Zanotowano ponad 16 tys. przypadków choroby niedokrwiennej serca i zawałów oraz prawie 24 tys. przypadków udarów mózgu. Spróbowali oni połączyć te dane z częstością karmienia piersią. Oto ich wyniki badań:

  1. Ryzyko choroby wieńcowej było mniejsze o 9 %, a udaru o 8% u kobiet które karmiły piersią, w porównaniu z kobietami (ich rówieśniczkami), które nigdy nie karmiły piersią.
  2. Ryzyko zawału było mniejsze o 18 %, a udaru o 17% u kobiet, które każde ze swoich dzieci karmiły przez co najmniej dwa lata w porównaniu z kobietami, które nigdy nie karmiły.
  3. Każdy dodatkowy miesiąc karmienia piersią dawał kolejny 4% spadek ryzyka choroby serca i 3 % spadek ryzyka zachorowania na udar mózgu.

Osobne badania przeprowadzili naukowcy z USA, którzy opublikowali badania na łamach pisma Obstetrics & Gynecology. Wyniki badań zespołu Eleanor Bimla Schwarz wykazały, że panie które karmiły swoje dzieci przez ponad rok miały aż o 10 proc. niższe ryzyko zawału serca, udaru oraz chorób układu krążenia i serca niż kobiety, które nigdy nie karmiły piersią.

Jak podkreśla doktor Schwarz korzyści zdrowotne z karmienia piersią są bardzo długotrwałe – kobiety, które objęto badaniem, po raz ostatni karmiły swoje niemowlęta średnio 35 lat wcześniej.

Wniosek : “Im dłużej mama karmi piersią swoje dziecko, tym lepiej dla niej i dla dziecka”

Źródło:

Karmienie piersią chroni przed zawałem i udarem
JAHA, Breastfeeding and the Risk of Maternal Cardiovascular Disease: A Prospective Study of 300 000 Chinese Women
Karmienie piersią a zawał serca
Duration of Lactation and Risk Factors for Maternal Cardiovascular Disease