Dzień Walki z Otyłością

24 października obchodzimy Dzień Walki z Otyłością.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także tych najmłodszych. Nadwaga i otyłość dotyczą 51% populacji całego naszego kraju (61% mężczyzn i 42% kobiet). Otyłość jest schorzeniem przewlekłym, i drugą po paleniu papierosów najczęstszą przyczyna poważnych problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy, udaru, miażdżycy, chorób stawów czy nowotworów złośliwych (np.trzustki, nerek, jelita grubego, prostaty, piersi).

Do przyczyn powstawania otyłości zaliczamy: złe nawyki żywieniowe, stres, brak ruchu i podjadanie między posiłkami, a w przypadku Polski również wyjątkowo niskie spożycie warzyw i owoców. Aby temu zapobiec należy m.in. regularnie spożywać śniadania, i zjadać 4-5 posiłków dziennie; ponadto należy zminimalizować używanie soli, gdyż zatrzymuje ona wodę w organizmie.

W ramach walki z otyłością w szkołach wydawane są poradniki i broszurki propagujące zdrowy styl życia wśród uczniów i nauczycieli, a w szkolnych sklepikach pojawia się zdrowe jedzenie. Dzień Walki z Otyłością jest także okazją do przypomnienia kilku rzeczy związanych z żywieniem maluchów.

Już w ciąży należy praktykować prawidłowe nawyki żywieniowe, ponieważ u rozwijającego się płodu rozpoczyna się programowanie metaboliczne. Po porodzie z kolei ważne jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a następnie kontynuowanie tegoż karmienia z równoczesnym wprowadzaniem posiłków uzupełniających. Jeżeli karmisz mlekiem modyfikowanym pamiętaj o prawidłowym – zgodnym z instrukcją na opakowaniu – przygotowaniu mieszanki. Nie dosładzaj pokarmów ani soków, napojów. Najlepiej poza mlekiem podawać dzieciom czystą wodę. Nie przekarmiaj. Nie namawiaj malucha do dokończenia kaszki czy zupki, jeśli nie ma już ochoty na jedzenie. Nie podawaj także zbyt obfitych posiłków. Dzieci same regulują swoje potrzeby związane z uczuciem głodu i sytości. Pamiętaj, że dziecko w pierwszym roku życia tylko poznaje i próbuje nowych pokarmów, podstawą diety jest mleko.

Następnie okres 2-3 lat dziecka jest okresem, w którym rozwijają się jego preferencje żywieniowe. Dlatego dieta malucha w tym okresie powinna być urozmaicona i odpowiednio skonstruowana. Powinna zawierać : 4-5 porcji produktów białkowych, 3 porcje produktów mlecznych, 5 porcji produktów zbożowych, 5 porcji warzyw oraz 4 porcje owoców. Równocześnie należy unikać wprowadzania do diety produktów wysoko przetworzonych, o wysokiej zawartości soli i tłuszczów (produkty typu fast-food).

Obok dobrze zbilansowanej diety równie ważna jest aktywność fizyczna. Dlatego zachęcajmy maluchy (i starsze dzieci też) do aktywnego sposobu spędzania czasu, np. na spacerach czy wspólnej zabawie.

Źródła:
Światowy Dzień Walki z Otyłością, Ministerstwo Zdrowia
Otyłość u dzieci. Co powinny jeść maluchy?, Białystok Online
Europejski Dzień Walki z Otyłością. Jak z nią walczyć?, Polskie Radio
Nadwaga u niemowląt, Portal ABC Zdrowie