Bezpośrednie karmienie piersią a niższe ryzyko rozwoju astmy

Według badań przeprowadzonych przez CHILD (Canadian Healthy Infant Longitudinal Development), matki, które karmią swoje dzieci bezpośrednio z piersi i nie używają preparatów dla niemowląt lub odciągniętego mleka, mogą lepiej chronić swoje dzieci przed astmą.

Badania zostały opublikowane w tym tygodniu w Journal of Pediatrics, i wykazały, że dzieci, które były karmione wyłącznie piersią, dopóki nie skończyły trzech lat miały najniższe ryzyko wystąpienia astmy.

“Coraz częściej niemowlęta są karmione mlekiem odciągniętym, zwłaszcza w krajach, które nie oferują płatnego urlopu macierzyńskiego” – powiedziała prowadząca badania asystent Meghan Azad z Uniwersytetu w Manitoba.

Badaniem objęto dane pochodzące od 2.534 niemowląt i ich matek. Niemowlęta zostały podzielone na cztery kategorie, gdy osiągnęły trzeci miesiąc życia: karmione wyłącznie piersią (wszystkie bezpośrednio karmione z piersi), wyłącznie piersią (niektóre odciągniętym mlekiem z piersi), preparatami dla niemowląt i z piersi, oraz tylko formułą mleka. Kiedy niemowlęta osiągnęły trzeci rok życia oceniono je pod kątem występowania astmy.

Naukowcy stwierdzili, że ryzyko astmy jest najniższe wśród niemowląt, którym podano wyłącznie mleko z piersi (ryzyko na poziomie 8,8%). Wśród niemowląt, u których wystąpiło odciąganie mleka z piersi, ryzyko wystąpienia astmy wyniosło 12,5%. Dla kolejnych grup ryzyko wynosiło odpowiednio 14,9% i 15,8% dla dzieci karmionych wyłącznie mieszankami.

Zdaniem pediatry Anniki Klopp, istnieje wiele czynników, od których zależy ta różnica ryzyka.  Zauważyła ona, że chłodzenie, zamrażanie, rozmrażanie i podgrzewanie mleka, czyli rutynowe etapy odciągania i karmienia – mogą zdegradować bioaktywne składniki mleka kobiecego, które mogą chronić przed astmą. Jako inną możliwość podaje to, że niemowlęta karmione piersią rozwijają silniejsze płuca poprzez fizyczny akt ssania, co może wyjaśnić różnicę w ryzyku wystąpienia u nich astmy.

Zgodnie z wynikami badań naukowców programy i strategie wspierające bezpośrednie karmienia piersią mogą mieć znaczenie w zapobieganiu astmie w przyszłości, na przykład dzięki płatnemu urlopowi macierzyńskiemu.

Źródło:
Risk of asthma lower with direct breastfeeding: study, Winnipeg News