Dłuższe karmienie piersią może poprawić wrażliwość matek

Jak pokazały trwające przez 10 lat badania, opublikowane w Developmental Psychology, kobiety, które karmiły piersią swoje dzieci dłuższy czas, wykazują większą matczyną wrażliwość znacznie powyżej okresu niemowlęcego i małego dziecka.

Matczyna wrażliwość w badaniach jest współczynnikiem na 9-stopniowej skali, opracowanej w 1963 r. przez Mary Ainsworth. Ocenie poddawane są cztery parametry, będące matczynymi pożądanymi cechami:

  • wrażliwość (lub jej brak) na sygnały pochodzące od dziecka – ocenia się w jakim stopniu matka odbiera i poprawnie interpretuje sygnały wysyłane pośrednio i bezpośrednio przez dziecko oraz umiejętność odpowiadania na nie
  • współpraca (lub przeszkadzanie) – ocenia się na ile zachowania matki współgrają z rytmem aktywności dziecka, uwzględniając jego zainteresowanie i nastrój, a na ile z nimi kolidują
  • akceptacja (lub odrzucenie) – ocenia się ogólne nastawienie matki do dziecka, od pozytywnego do negatywnego
  • dostępność (lub ignorowanie) – ta część skali podaje na ile matka jest dostępna dla dziecka, a w jakim stopniu je zbywa, ignoruje

“Zaskakujące było dla nas, że okres karmienia piersią wpływał na zmianę we wrażliwości matki w późniejszym czasie” – powiedziała prowadząca badania Jennifer Weaver z Uniwersytetu Stanowego Boise w Idaho.

“Mieliśmy wcześniejsze badania sugerujące związek między karmieniem piersią, a matczyną wrażliwością w okresie karmienia, ale nic nie wskazywało na to, że wpływ karmienia piersią będzie istotnie wykraczać poza ten okres”.

Pomimo iż wydłużenie okresu karmienia piersią prowadziło do zwiększonej matczynej wrażliwości, efekt nie był duży. Oznacza to, że bliskość, której podczas karmienia doświadcza matka może być tylko jednym z wielu sposobów wzmocnienia więzi między nią, a dzieckiem. Nie znaleziono również korelacji między długością karmienia piersią, a ojcowską wrażliwością na ich dzieci.

Badanie opierało się na analizie wywiadów 1272 rodzin, gdy ich niemowlęta miały miesiąc, a następnie w późniejszych okresach, aż do osiągnięcia przez dzieci 11 lat. Kobiety z badania karmiły piersią przez średnio 17 tygodni. Mniej niż jeden procent karmił piersią przez 24 miesiące, a 29 procent nie karmił piersią wcale.

“Mam nadzieję, że udało nam się pokazać, że karmienie piersią posiada ważną funkcję rodzicielską, a nie wyłącznie prozdrowotną. Powinno nam to pozwolić na pełniejsze zrozumienie roli, jaką odgrywa karmienie piersią w życiu rodzinnym” – zauważa Weaver.

Źródło:
Breastfeeding and its relation to maternal sensitivity and infant attachment, PubMed
Breastfeeding longer may improve mothers’ sensitivity, Can-India
BREASTFEEDING IMPROVES MOTHERS’ SENSITIVITY, Ahmedabad Mirror