Stanowisko The Obesity Society nt. karmienia piersią i otyłości

Stanowisko The Obesity Society koncentruje się na karmieniu piersią i otyłości. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącymi optymalnego żywienia niemowląt i zasadami wyznaczonymi przez Amerykańską Akademię Pediatrii, American College of Obstetrics i Gynecology, Academy of Breastfeeding Medicine, Academy of Nutrition and Dietetics, stanowisko The Obesity Society zachęca kobiety do karmienia wyłącznie piersią przez około 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia, kontynuując karmienie piersią przez pierwszy rok życia dziecka i później, uzupełniając dietę nowymi pokarmami, co jest pożądane zarówno dla matki jaki i dziecka.

Wskaźniki karmienia piersią w USA stale rosły w ciągu ostatniej dekady, ale nadal pozostają znacznie poniżej wartości docelowych. W raporcie National Immunization Survey z 2016 r. 21,9% matek karmiło wyłącznie piersią w szóstym miesiącu po porodzie, a 29,2% karmiło piersią w ciągu pierwszego roku. W porównaniu do kobiet o normalnej wadze, karmienie piersią jest o 14% rzadziej inicjowane u kobiet z nadwagą i o 46% rzadziej u otyłych.

U kobiet karmiących piersią obserwuje się mniejsze ryzyko otyłości trzewnej, nadciśnienia tętniczego, hiperlipidemii, cukrzycy i subklinicznej choroby sercowo-naczyniowej, a także chorobowości i umieralności z przyczyn sercowo-naczyniowych, być może za pośrednictwem mechanizmów niezależnych od jakiegokolwiek wpływu na otyłość. W porównaniu z niemowlętami, które nigdy nie były karmione piersią, dzieci karmione piersią mają od 12 do 24% mniejsze ryzyka wystąpienia nadwagi lub otyłości w przyszłości. Ponieważ informacje dotyczące czasu trwania i intensywności karmienia piersią nie zawsze są zgłaszane, nie jest jasne, czy istnieje optymalny czas trwania i intensywność karmienia piersią, które są konieczne, aby zmniejszyć ryzyko otyłości u potomstwa. Ponadto na różnice w nadwadze/otyłości u niemowląt prawdopodobnie wpływają też różnice w stylach żywienia rodziców i wzorce samoregulacji żywieniowej.

U matek karmiących piersią natychmiastowe skutki zdrowotne obejmują szybszy powrót do zdrowia po porodzie i ochronę przed depresją poporodową. Karmienie piersią może również zapewnić długoterminowe korzyści dla matek, w tym ochronę przed rakiem piersi i jajników. W przypadku dzieci korzyści obejmują zmniejszenie śmiertelności i zachorowalności z powodu chorób zakaźnych, alergicznych i żołądkowo-jelitowych.

Matki z otyłością rzadziej inicjują i utrzymują karmienie piersią, nawet po dostosowaniu się do czynników psychospołecznych i demograficznych. Częstsze cesarskie cięcia i trudności w przystawieniu niemowlęcia mogą przyczyniać się do zwiększenia tego ryzyka. Otyłość jest silnym czynnikiem ryzyka hiperinsulinemii i stanu przedcukrzycowego, jednak rola insuliny podczas karmienia piersią dopiero się wyłania.

Podobnie niedawno wykazano, że zapalenie wywołane otyłością zaburza karmienie piersią. Niektórzy klinicyści obawiają się, że ograniczenie energetyczne może wpływać na wydajność karmienia piersią; jednak badania wskazują, że utrata wagi może być bezpieczna podczas karmienia piersią. Wykazano deficyt energetyczny uzyskany dzięki połączeniu ograniczenia kalorycznego i zwiększonej aktywności fizycznej w celu promowania utraty wagi, poczynając od karmienia piersią. Należy zapewnić wsparcie społeczne i opiekę zdrowotną dla kobiet z nadwagą i otyłością, które pragną karmić piersią swoje dzieci. Po ustaleniu okresu karmienia piersią, kobiety z nadwagą lub otyłością mogą otrzymać pomoc w zmniejszeniu spożycia energii i zwiększeniu wydatków na energię dzięki docelowemu wskaźnikowi utraty wagi ok. 2 kg na tydzień, aż do osiągnięcia pożądanej wagi.

Źródło
The Obesity Society position statement focuses on breastfeeding and obesity