Karmienie piersią a ryzyko cukrzycy 2 typu u kobiet

Trwające 30 lat badanie prowadzone w USA w Kalifornii, którego wyniki opublikowano na łamach JAMA Internal Medicine pokazuje zależność między trwającym ponad 6 miesięcy karmieniem piersią a prawie o połowę niższym ryzykiem wystąpienia u karmiącej cukrzycy typu 2.

U młodych białych i czarnych kobiet w obserwowanym 30-letnim badaniu wydłużenie okresu laktacji wiązało się z silnym, stopniowanym względnym zmniejszeniem częstości występowania cukrzycy o 25% do 47%, nawet po uwzględnieniu wstępnych pomiarów biochemicznych, klinicznych i demograficznych czynników ryzyka, cukrzycy ciążowej, zachowania związane ze stylem życia i przyrost masy ciała, których wcześniejsze badania nie dotyczyły. U kobiet rasy czarnej trzykrotnie częściej rozwijała się cukrzyca w ciągu 30 lat badania, jednocześnie rzadziej karmiły one piersią niż kobiety rasy białej.

Badane kobiety udzielały też informacji na temat stylu życia – w tym diety i aktywności fizycznej oraz na temat okresu, w którym karmiły piersią swoje dziecko. W analizie badania uwzględniono czynniki ryzyka zachorowania na cukrzycę występujące u nich przed ciążą, takie jak otyłość, poziom glukozy na czczo, styl życia, historia występowania cukrzycy w rodzinie, a także zaburzenia metabolizmu podczas ciąży.

Naukowcy podejrzewają, że hormony laktacyjne działają na komórki trzustki, kontrolujące poziom insuliny we krwi, tym samym obniżając poziom cukru (glukozy we krwi). Rezygnacja z karmienia zaburza natomiast równowagę w kobiecym organizmie. W ramach badania, trwającego 30 lat naukowcy analizowali dane dostarczane przez same pacjentki oraz ich lekarzy. Wyniki wzmacniają teorię, że karmienie piersią może pozytywnie wpływać na funkcje metaboliczne kobiet.

Kobiety, które karmiły piersią przez ponad sześć miesięcy były o 47 proc. mniej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 w późniejszych latach, w porównaniu z tymi, które nie karmiły wcale. U pań karmiących sześć miesięcy lub krócej spadek ryzyka był mniejszy – o 25 proc.

Wyniki opisywanego badania dostarczają kolejnego argumentu, dla którego lekarze, położne, pielęgniarki, a także szpitale i decydenci, powinni wspierać kobiety w tym, by karmiły piersią tak długo, jak to możliwe.

Źródła: